İmplant ömrü bu en başta kişiye bağlı bir durumdur. Eğer ki bir kişi ağız hijyenine dikkat ediyorsa düzenli fırçalamasını yapıyorsa rutin diş hekimi kontrollerine gidiyorsa. Altı ayda bir yada en geç senede bir gidiyorsa implant  ömürü bir ömür ağızda kalabilir. Zaten bu yüzden de bir çok implant markası implantları ömür boyu garantisi vermektedir. Bizde bunu hastalarımıza söylemekteyiz. Fakat eğer kişi ağız hijyenine dikkat etmeyip fırçalamalarını aksatıyorsa. Çok fazla sigara içiyorsa implant kontrolünü yaptırmıyorsa ve aynı zamanda düzensiz bir hayat sürüyorsa yani uyku düzeni yoksa bol miktarda alkol alıyorsa bu tür şeyler diş hastalıklarını tetkik etmektedir. Bu doğal dişlere zarar verdiği gibi implanta da zarar vermektedir. Bu nedenle implant ömrü kısalabilir. Bu söylediklerimiz tabi ki sağlıklı yapılmış bir implant ve implant üstü protezler için geçerlidir. Eğer implant yerleştirirken cerrahi uygulamada bir aksaklık olmuşsa ve aynı zamanda üzerine iyi bir protez yapılamamışsa bunlar daha erken kaybedilen implantlara dönüşebilmektedir.

İmplantların ömrü ne kadardır?

İmplant ömrünü kısaltan nedenler?

Örneğin bir implantta hijyenik bir temizleme olamıyorsa implant çevresine sürekli besin artıkları biriktiriliyorsa o kişi ne kadar temizlik yaparsa yapsın o bölgeyi yeterince temizleyemiyordur. O bölgede diş eti hastalığı ile beraber implant etrafındaki kemik kaybı daha ilerisinde ise implant kaybı ile sonuçlanabilir. Yani en temel kriter implant ve implant üstü protezlerin sağlıklı bir şekilde ağızda yapılması ve kişinin ağız hijyenine dikkat edip düzenli hekim kontrollerini yapması lazım. Bunlar bir araya gelirse implant ömrü kesinlikle bir ömür boyu ağızda kalabilmektedir.

Genel kabul hasta ağzındaki bir implant ömrünün 10 ile 15 sene arasında olduğudur. Bu süre hastanın ağız bakımını eksiksiz ve düzgün yapmalı. Uygulanan implantın kalitesi ve implantın düzgün yerleştirilip protezinin doğru şekilde yapıldığı durumlarda implant ömrü 15 senenin üzerinde gerçekleşebilir.

Zaman içinde implant üzerine düşen güçle ve basınç nedeni ile implant gövdesinde, vidasında veya üst yapısında deformasyonlarla karşılaşılabilir. Endişeye gerek yok, implnatkolay.com bu durumda gizli tutulan hasta arşivinden sizin dosyanıza ulaşır, implant tedarikçiniz le irtibata geçer ve gerekebilecek tüm parçaları sizin için temin eder.