İmplant sonrası protezler yapılana kadar implant cerrahi ve protez aşamaları arasında ; yani titanyum diş kökü ve çene kemiği arasında kemik dokusunun oluşumu sırasında geçen sürede dişsizlik problemi çözülebilir. Hekiminizin uygulayacağı geçici protezlerle hastaların bu süre zarfında dişsiz kalmalarının önüne geçilebilmektedir. Yalnız cerrahi operasyonun hemen ardındaki iyileşme sürecinde ağız içindeki yara mevcudiyeti nedeni ile geçici sistemin bu süre zarfında takılmaması tavsiye edilmektedir.

İmplant sonrası protezler yapılana kadar dişsiz mi kalacağım

İmplant sonrası protezler nasıl hazırlanır?

İmplant sonrası protezler normal protezlerden farklı olarak implant üstü protezlerde implantın ölçüsünün laboratuvar ortamına taşımak için implantların özel olarak ölçü transfer parçaları mevcuttur. Bu transfer parçalarını kullanarak biz bunu ölçüye ve aynı zamanda modele taşıyabilmekteyiz. Bu model üzerinde de laboratuvar ortamında bunun üzerine uygun bir protez hazırlanmaktadır. İmplantları iç içe vidalanan sistemler olarak düşünebiliriz. Yani biz implantı kemiğe vidalıyoruz. Ama implantın içerisinede protez yapılacak dişi yani sanki kesik diş formunu verecek “abutment” dediğimiz bir parça implantın içerisine vidalanmaktadır. Bu abutment’ın üzerine de en son protez gelmektedir.

İmplant üzerine ne tür protezler yapılır?

Sabit ve hareketli protezler yapılabilir. En çok tercih ettiğimiz şey tabiki implant üzerine sabit protezler yapılmasıdır. Bu protezler implant üzerine vidalanarakta sabit hale getirilebilir ya da yapıştırılarak da yapılabilir. Hangisi hasta için uygunsa bizim koyduğumuz endikasyon ne ise onu tercih etmekteyiz. Ama implant destekli hareketli protezlerimizde mevcuttur. Bunlar ağıza takılıp çıkarılabilen protezlerdir ama hassas bağlantılı sistemlerde, implant üzerine takılacak hassas bağlantı materyalleriyle proteze bağlanmaktadırlar ve hastalara yeterli konforu sağlamaktadırlar.

İmplant destekli protezler yenilenebilir mi?

İmplant destekli protezlerin tamamı yenilenebilmektedir. İster vidalı olsun, ister hareketli protez olsun, ister sabit bir protez olsun bunlar implantlardan bağımsız protezlerdir. Yani dişin üzerine yağtığınız protezler nasıl zamanı geldiğinde sökülüp yenisi kullanılıyorsa, implant üzerine yapılan protezde herhangi bir sıkıntı olduğunda yeniden yapılabilir. Dahası aynı protezde çesitli onarımlar düzeltmeler de yapılabilmektedir. Bunun için herhangi bir engel söz konusu değildir.

İmplant sonrası protezler ve implant üzerine uygulanacak protezler, implant destekli protezler hakkında detaylı bilgileri bizleri arayarak veya mesaj yazarak bilgi edinebilirsiniz.

Damak (hareketli) protez kullanan hastalarda implant tedavisinden yaralanabilir mi?

Diş Hekimliği ve implant teknolojisinin ulaştığı noktada hiçbir dişi bulunmayan hastalar bile yeterli kemikleri varsa implant sayesinde hareketli yani takıp çıkarılan protezlerden kurtulabilirler. Ayrıca üst çenedeki hareketli protezlerin yol açabildiği mide bulantısı, ağız kokusu gibi sorunlarında çözümü implant tedavisi ile mümkün hale gelmektedir.