implant öncesi tomografi çektirmek her durumda zorunludur diyemeyiz. İmplant tedavisinde radyolojik inceleme çok önemlidir. İmplant tedavileri planlanırken genelde Panoramik röntgen filmi hekimin tedaviyi planlamasında yeterli olmaktadır.

İmplant öncesi tomografi çektirmek zorunlu mudur

Ancak üç boyutlu görüntüleme yöntemlerinden olan bilgisayarlı tomografi çene kemiğinin durumunu daha ayrıntılı olarak gösterdikleri için bazı durumlarda hekimler tarafından  tomografi istemektedirler. Fakat her implant uygulamasında tomografik görüntüleme gerektiği olgusu yanlıştır. Karar konusunda uzman hekim tarafında verilebilir.

Tomografi görüntülemeler nereden alınabilir?

İmplant yaptırmaya karar verdikten  sonra ilk işiniz zaten tomografi çektirmek olacaktır. Çünkü bu ilk muayenede hem sizin için hem doktor için daha iyi olacaktır. tomografi çektirmek için herhangi bir ağız ve diş sağlığı hastanesinden çektirebilirsiniz. Ya da implant tedavisi olacağınız klinikte hekiminiz tarafından çekilir.

İmplant öncesi tomografi çektirdim peki implant yaptırıldıktan sonra baş-boyun bölgesinden MR ya da tomografi benzeri görüntülemeler alabilir miyim?

 İmplant uygulaması ardından, hastalar herhangi bir sebeple baş boyun bölgesinden radyolojik görüntülere ihtiyaç duyabilirler. Bu durumun hastaya veya implant üzerine olumsuz herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak Titanyum veya titanyum alaşımdan imal edilen implantlar bulundukları bölgede fazla ışınım yaparak bu bölgelerden net görüntü alınmasını engelleyebilirler. Her implant üreticisinin kullandığı materyali dikkate alarak bu gibi durumlar için hazırlamış oldukları bir protokol bulunmaktadır. Endişe etmeyin, implantkolay.com ekibi sizin için bu bilgiyi en kısa sürede sizinle paylaşacaktır.