İmplant nedir?  Kaybedilen dişlerin yerine konması amacıyla yapılır. Hemen hemen herkesin yanlış bildiği bir durum ise İmplant’ı “diş” sanmalarıdır. İmplant bir diş değildir tedavi yöntemidir çünkü vücudun başka yerlerinden bile bu tedavi yapılıyor. Eğer dişler için adlandırmak gerekirse ya da bir hekim, hastaneye başvuracağımız zaman “İmplant diş” demek en doğru kavram olacaktır.

İmplant diş nedir?

Kaybettiğiniz dişinizin yerine diş yapılması için çene kemiğiniz içerisine yerleştirilen genellikle vida şeklinde bir kök ve bir üst yapıdan oluşan iki parçalı titanyum veya titanyum alaşımlı yapay diş köküdür. İmplant dişlerin titanyumdan yapılmasının nedeni yüzde yüzlük doku uyumlu olmasıdır. Doğal dişlerinizden hiçbir farkı olmadan normal dişlerinizin yaptığı çiğneme , ısırma gıcırdatma gibi tüm fonksiyonları titanyum alaşımlı implant dişler de aynı görevi yapar. Ağzınızda bir vida (implant diş) olduğunu hissetmezsiniz bile. Bu şekilde implan nedir sorusunun doğru cevabı bu olacaktır.

İmplant kimlere uygulanabilir?

Bir üstteki yazımızda implant nedir tanımını yaptıktan sonra kimlere uygulanabilir diye bir açıklama yapmak hiç zor olamayacaktır. Ağzında eksik diş olan her kes implant uygulanır. Tabi burada belli bir yaş sınırı var kızlara 16 ve 17 sınırı erkeklerde ise 18 yaşın üstündekilere uygulanabilir.

İmplant işleminin köprü yapımı ile karşılaştırıldığında avantajı nedir?

Köprü tedavisinde eksik olan dişin yerine konulması içini eksik olan dişe komşu olan dişlerden destek alınması amacıyla bu dişlerin kesilerek protezinin yapılması durumu söz konusudur. Buradaki handikap, sağlıklı olan dişlerin kesilerek küçültülmesi işleminin gerekliliğidir.Bu küçültme işlemi neticesinde sağlıklı dişler hasar almakta ve durumların çoğunda zaman içerisinde sağlıklı olan bu dişlerinde kaybedilmesi durumu ortaya çıkmaktadır

Avantajları;

  • İmplant tedavisinde ise bu durumun aksine sağlıklı dişlere herhangi bir işlem yapılamamaktadır.
  • Çene kemiğine yerleştirilen ve diş kökünü taklit edebilen titanyum vidanın üzerine protez yapılarak diş eksikliğinin neden olduğu olumsuzluğun ortadan kaldırılması söz konusudur.

İmplant öncesi tomografi çektirmek zorunlu mudur?

Tedavi planlanırken genelde Panoramik röntgen filmi hekimin tedaviyi planlamasında yeterli olmaktadır.  fakat her implant uygulamasında tomografik görüntüleme gerektiği olgusu yanlıştır. Karar konusunda uzman hekim tarafında verilebilir.

İmplant uygulaması günlük yaşantımı ne kadar etkiler?

Ağız içi yaralar en hızlı iyileşen yara guruplarından biridir. Bu yüzden iyileşme bir hafta gibi kısa bir sürede geçekleşmektedir. Dikişler bu süre sonunda ya alınmakta veya eriyerek kaybolmaktadır.

Bu süre zarfında, ağız içi hijyenin sağlanması için ağız bakımının düzgün ve etkili şekilde yapılması gerekmektedir. İmplant uygulaması günlük hayatınızdaki hiçbir işinize ve hareketinize engel olacak bir durum teşkil etmez bu sürede sadece beslenme alışkanlıklarınız değişebilir.

Flepsiz (dikişsiz) implant cerrahisi nedir?

Geliştirilen yeni bir tedavi yönteminde diş etini kesmeden ve dikiş atmadan vidaalı diş uygulaması mümkündür.  Bu tedavi yöntemine flepsiz implant cerrahisi denilir. Bu tedavinin uygulanıp uygulanmayacağına tamamıyla hekiminiz karar vermelidir. Bu tedavinin bazı avantajları olsa da bazı riskleri ve maliyet konusunda dezavantajları bulunmaktadır.

Damak (hareketli) protez kullanan hastalarda implant tedavisinden yaralanabilir mi?

Diş Hekimliği ve implant teknolojisinin ulaştığı noktada hiçbir dişi bulunmayan hastalar bile yeterli kemikleri varsa implant sayesinde hareketli yani takıp çıkarılan protezlerden kurtulabilirler.

Ayrıca üst çenedeki hareketli protezlerin yol açabildiği mide bulantısı, ağız kokusu gibi sorunlarında çözümü implant tedavisi ile mümkün hale gelmektedir…

Fast&Fixed Tekniği nedir?

Çene kemiğinin arka bölgelerinde kemik eksikliği olan hastalar da Fast & Fixed adı verilen teknik sayesinde çeşitli açılarla yerleştirilmiş implantlar kullanılarak sabit protez tedavileri yapılması mümkün olmaktadır. Bu sayede hastalar damak protezi ve aparatlarından kurtulmakta, yaşam kaliteleri yükselmektedir.

Fast&Fixed tedavisinin avantajları?

  • Bu tedavide geçici protez aşaması basit ve rahat olmakla beraber cerrahi işlemede gerek kalmamaktadır.
  • İleri cerrahiye gerek duyulmaması.
  • İmplant ve bağlı protezlerin pratik, kolay ve rahat yapılabilmesi.
  • Aynı gün içerisinde hastaya geçici protezlerinin takılabilmesi ve bu sayede zamandan tasarruf edilerek tedavi maliyetinin düşürülmesidir.
  • Kalıcı protezlerin tamamlanması içinse hastadan ölçü alınır ve arada geçen sürede hasta geçici protezlerini kullanabildiğinden gündelik hayatına rahatlıkla devam edebilmektedirler.

İmplantların dezavantajları var mıdır?

İmplant tedavisi klasik tedavilere alternatif olarak geliştirilmiş bir tedavi olup klasik tedavilere göre birçok avantajları vardır. Bu yüzden de günümüz diş hekimliğinde, diş kayıplarında kendine geniş bir yer bulmuştur.

Tedavi konvansiyonel tedavilere göre daha etkili bir çözüm sunsa da maliyetin yüksek olması, tedavi süresinin alternatif tedavi yöntemlerine göre uzun olması tedavinin dezavantajları olarak söylenebilir.

İmplant yaptırıldıktan sonra baş-boyun bölgesinden MR ya da tomografi benzeri görüntülemeler alınabilir mi?

İmplant uygulaması ardından, hastalar herhangi bir sebeple baş boyun bölgesinden radyolojik görüntülere ihtiyaç duyabilirler. Bu durumun hastaya veya implant üzerine olumsuz herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

İmplant markası önemli midir?

İmplant markası seçiminde markanın bilinirliği, güvenilirliği, geçmişte uygulanan hastaların durumu, üretim koşulları ve üretim teknolojisi implant firması seçiminde başlıca kriterler olarak göze çarpmaktadır. İmplant seçiminde doktorunuz ve uzman kişilerin yardımını almanız faydalı olacaktır.