İmplant işleminin köprü yapımı ile karşılaştırıldığında avantajı Köprü ve implant tedavilerin her ikisi de eksik olan dişin yerine konulması için geliştirilen ve pratikte  kullanılan tedavi çeşitleridir.  Köprü tedavisinde eksik olan dişin yerine konulması içini eksik olan dişe komşu olan dişlerden destek alınması amacıyla bu dişlerin kesilerek protezinin yapılması durumu söz konusudur.

Buradaki handikap, sağlıklı olan dişlerin kesilerek küçültülmesi işleminin gerekliliğidir. Bu küçültme işlemi neticesinde sağlıklı dişler hasar almakta ve vakaların çoğunda zaman içerisinde sağlıklı olan bu dişlerinde kaybedilmesi durumu ortaya çıkmaktadır. İmplant tedavisinde ise bu durumun aksine sağlıklı dişlere herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Çene kemiğine yerleştirilen ve diş kökünü taklit edebilen titanyum vidanın üzerine protez yapılarak diş eksikliğinin neden olduğu olumsuzluğun ortadan kaldırılması söz konusudur.

İmplant işleminin köprü yapımı ile karşılaştırıldığında avantajı nedir

İmplant işleminin köprü yapımı ile karşılaştırıldığında avantajı?

Ama Köprü hala kullanılıyor tabi ki implantan önce çok daha popüler olmasına rağmen son zamanlarda implantın popüleritesinin artmasıyla birlikte köprü tedavisi birazcık azaldı. Fakat tamamen bitti diyemeyiz. Çünkü biz her ne kadar implant operasyonunun kısa süreçte tamamlanmış olduğunu söylüyor olsak ta hastalar bazen korkuyor. Nasıl yani benim çeneme vida mı çakılacak , ben istemiyorum üç ay bekleyemem gibi söylemlerde bulunabiliyor. Bizde bu taraz durumlarda hastamızı köprüye yönlendirebiliyoruz. Köprüde ne oluyor ; Burada hastamız diş kaybetmiş,  köprü de yanlardaki dişten destek alınarak yapılır. Örnek verirsek tek diş kaybında yanda ki boşluğun hemen yanından destek alınarak ve bunları anatomik boyutlarda küçülterek üzerine tek diş kaybında üç diş yapılıyor. Yani köprüde sağlam dişe müdahale oluyor ve bu bir dezavantajdır.

Mesela hastalara şu soruları doğurtuyor ; köprü yapıldığında alttaki dişim ölüyor mu ?, dişte çürüme olacak mı?, ben bu dişi kaybedecek miyim gibi sorularla gelebiliyorlar. O tarz bir durum söz konusu olmuyor eğer tabi uzman eller tarafından yapılıyorsa. Yani işinin ehli bir hekim yaptıysa diş eti ile olan uyumu birebir ise fonksiyonel olarak hastada herhangi bir sıkıntı yaratmıyor. Hekimlerin çoğuna köprümü , implant mı sorusunu sorduğumuzda tabi ki implant yapılması daha iyi ve daha sağlıklı olduğunu söylüyorlar. Hasta bize diş kaybı ile geldiyse tabi ki bizim ilk alternatifimizin implant olduğunu söylüyoruz.