İmplant faydaları ; Uygulamasının bize ve hastaya faydaları kaybedilen dişin bölgesindeki kemiğe artık kuvvet gelmediği için o bölgedeki kemiği vücut çalışmayan doku diye algılar. Bu bölgede kemik erimeleri başlar. Klasik köprü protez yöntemlerinde kemiğin içerisinde doğrudan kuvvet iletilemediği için yeniden çalışır bir kemik elde edemiyoruz. Ve o kemik durumu hep erimeye devam ediyor implant işte bunu engelliyor. Yani doğal diş köklerimiz nasıl ki çiğneme yaparken kuvveti çene kemiği alanına yayıp o kemiğin sürekli uyarılıp çalışmasını sağlıyorsa implantta aynen bunu yapıyor. Bunun haricinde implant dişlere uygulanan kuvvet diğer bütün klasik köprü protezler yöntemlerine göre daha stabil çok daha kuvvetli ve dirençli olarak sağlanabiliyor.  İmplant tedavisinin bir önemli artısı da uzun yıllar boyunca ağızda kalabilmesidir. Sağlıklı yapılan bir implantta kişi eğer implantın bakımına temizliğine genel olarak ağız hijyenine dikkat ediyorsa doğal dişler gibi ömür boyu implantı ağızda taşıyabilmektedir.

implant yararları ve sağladıkları faydalar nelerdir

İmplant faydaları?

  • Bölgedeki kemik erimeleri durduyor.
  • Aynı zamanda köprülerde köprü protezlerde yaptığımız gibi dişleri aşındırmak diğer doğal dişleri zarar vermek durumunda kalmıyoruz.
  • Ayrıca bilinen en estetik diş eti uyumunu implantla sağlayabiliyoruz.
  • Hastalara bu açıdan ciddi rahatlık konfor getiriyor.
  • Hiç dişi olmayan bir hastada bile ortalama 12 implant uygulaması yapılarak doğal bir diş ve ağız yapısına kavuşulması mümkün olabilmektedir.

Karşılaşılan tek diş kaybı veya birden fazla diş kaybının olduğu durumlarda eski tedavi yöntemi köprü yöntemidir. Klasik köprü yönteminde kayıp boşluğun önü ve arkasındaki sağlıklı dişlerin kesilmesi ve tedavinin tamamlanması söz konusudur.

Fakat bir implant tedavisinde herhangi bir dişin kesilmesine gerek kalmadan eksik dişin önce kökünü taklit edebilen titanyum diş kökünün çene kemiğine yerleştirilmesi ve daha sonrada bu köke dayanan bir protezin yapılarak eksikliğin giderilmesi mümkündür. Bu implant tedavisinin konvansiyonel yöntemlere kıyasla en büyük avantajı olarak karşımıza çıkmaktadır.