implant diş temizliği ve bakımında belki de dikkat edilmesi gereken en önemli konu ağız içi bakımı ve hijyendir. Ağız içinde oluşabilecek enfeksiyon, bakteri üremesi gibi istenmeyen durumlar implant diş kaybına kadar uzanan bir dizi istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun için ağız içi bakımının zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Doktorunuz önereceği gargara, antibiyotik gibi ilaç tedavileri yanında kişisel olarak yapacağınız ağız içi bakımda önem arz etmektedir.

Teknolojinin son geldiği noktada, ağız içi hijyenin korunması ve özellikle de implant ve ortodonti gibi diş tedavileri devam ederken maksimum hijyen sağlanması için geliştirilmiş profesyonel cihazlar bulunmaktadır. Cihazlar profesyonel olarak tasarlansalar da evde kişisel olarak kolayca kullanılabilmektedirler. Bunların başında ağız duşları bir başka deyişle oral duşlar gelmektedir. Bu cihazlar su taziği ve püskürtme gücüyle operasyon bölgesine temas etmeden bölgenin yemek artıkları ve bakterilerden temizlenmesinde kullanılmaktadırlar. Bu cihazlar geleceğin diş fırçası olarak nitelendirilmekte ve Amerika da çok ciddi bir Pazar payına ulaşmış bulunmaktadırlar.

İmplant diş temizliği ve bakımı nasıl olmalı?

İmplant yapıldıktan sonra nasıl bir ağız bakımı uygulamalıyım?

  • Ağzında implant diş taşıyan bir kişi kesinlikle ağız hijyenine çok dikkat etmelidir.
  • Doğal dişleri fırçalamak yeterli olmaktadır ancak biz implant diş taşıyan kişilerin özellikle mutlaka diş ipi kullanılmasını öneriyoruz.
  • Düzenli günde bir ya da iki kere implant çevresine kullanıp oradaki biriken artıkları temizleyin.
  • İmplantın ömrü ve sağlıklı ağız içindeki duruşu çok artmaktadır.
  • Aynı zamanda son dönemde hastalara önerdiğimiz ağız duşları mevcuttur. Bu da basınçsız su sistemiyle implant çevresinde protez çevresinde bakteri ve plak oluşumlarını engelleyen bir sistemdir. Burada hastalarımızın düzenli ve rutin kullanmasını öneriyoruz. Ayrıca implantın diğer doğal dişlerde olduğu gibi mutlaka düzenli hekim kontrolünde görülmesi gerekmektedir .Bu aslında kimine göre 6 ayda bir düzenli yapılmalıdır ama kişiden kişiye göre değişir. Ağız hijyeni çok iyi durumda olan bir kişi için senede bir kere tercih edilmektedir. Ama çok fazla sigara içen, ağız dişlerine dikkat etmeyen bir kişi ise 4 ayda bir gelmek durumunda kalacaktır. Rutin kontrol ama kişiye özel rutin kontrol yani 6 ayda bir ya da 8 ayda bir gibi bir kavram söz konusu değildir. Birde diğer dikkat etmeniz gereken konu beslenme olacaktır. İmplant diş sonrası nasıl beslenmeliyim yazımızı tıklayarak okuyabilirsiniz.