Bir günde implant diş yapılabilir mi sorusunun cevabı evet olacaktır. Gelişen teknoloji ile birlikte hastanın klinik durumunun müsait olması, uygulanacak implantın gerekli teknik özellikleri karşılaması ve uygulama merkezinde gerekli makine ve teçhizatın bulunması durumunda iki aşamalı implant uygulaması aynı gün içerisinde bitirilebilmektedir. Hemen şunu belirtmek gerekir ki, aynı gün içerisinde uygulaması neticelenen implant tedavisinin bedeli normal tedaviye göre daha yüksek olabilmektedir.

Bir günde implant diş yapılır mı?

Bir günde implant diş yapılabilir mi bu her hasta için geçerli değildir. Ama hastaların büyük bir çoğunluğuna bir günde implant diş yapılabiliyor. Yeter ki oradaki mevcut implant dişimizi tutacak kemikte yeterli destekli bir alan bulalım. Eğer kemik ilave etmemiz gereken bir durumla karşı  karşıya değilsek hastaya aynı günde tek bir implantla beraber dişini takabiliyoruz.

Bu şekilde bu dijital verinin ağza taşınabiliyor olması aynı şekilde dijital ortamda hazırlanan ve tam bir şekilde uyuşacak olan dişine oraya takılabilmesi sağlayabilmektedir. Her durumda bu şekilde bir günde implant dişi bitirmeyi tercih etmeyebiliyoruz. Biz bunu genel itibari ile erken dönem yüklemi olarak ele almak istiyoruz.

Bir günde implant diş yapılabilir mi?

Bir günde implant diş için erken yükleme dönemi  nedir?

Aynı gün içinde impantın takılması ile beraber dişin takılması için birkaç günlük süre bazen elzem olabiliyor. Yani implantın takılmasından sonra birkaç gün gibi bir süre içerisinde oraya dişin belli prova aşamaları tamamlandıktan sonra takılması söz konusu oluyor.

Bir günde implant ve diş takmak mümkün mü?

İmplant  tedavileri konvasiyonel anlamda aslında sıkça duyulduğu şekliyle uzun süren tedavilerdi. Son yıllarda gittikçe yaygınlık kazanan aynı gün içerisinde implantın ve üzerine dişin beraber takılıp tedavinin dişli bir şekilde tek bir  günde bitirildiği vakalar sıklıkla bizimde klinikte uyguladığımız bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle görünen bölgede gülümseme esansında ve konuşma esnasında görülen dişlerden bir nedenle telafi edilmesi gerektiğinde o dişin aynı gün içerisinde çekilip yerine bir yapay diş kökü vazifesi görecek olan implantın konup  üzerine de aynı gün yine dişin takılması ve tedavinin dişili bir şekilde bitirilmesi mümkün. Bununla ilgili olarak tabi ki operasyon sürecinin başlamadan önce ve birkaç gün öncesinde yapılması gereken belli hazırlıklar vardır.

Aynı gün içinde implant diş takılması için yapılması gerekenler?

  • Alınan ve yapılan belirli tespitler neticesinde olayın doğru bir şekilde yapılması için görüntülemeler elde etmek gerekir.
  • Bu tür tedavi için doğru bir olay, doğru bir hasta , doğru bir çözüm olduğuna kanat getirilmelidir.
  • Hastanın ağız içi kemiğinin buna uygun olup olmadığı tespit edilmeli.
  • Dijital olarak yapılacak olan implantın kemik içindeki pozisyonu belirlenmeli.
  • Belirlenen pozisyona göre bir anahtar hazırlanır. Bu anahtar yardımı ile konulmak istenen implant dijital olarak ölçümlenen şekli ile birebir ağız içine yerleştirilebilmektedir.

Birkaç gün sonrasına operasyon ile ilgili planlamalar tamamlanarak işlem başlanır ve bitirilir. Ertesi gün hayatına da normal bir şekilde yeni dişi ile devam eder.