Bu yazıda hangi sorulara cevap vereceğiz?

İmplant nedir?
İmplant tedavisi kimlere uygulanabilir?
İmplant tedavisi nasıl yapılır?
İlk implant muayenesinde neler yapılır?

İmplant nedir?

İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. İmplant tedavisinin diğer tedavilere avantajı komşu dişlere zarar verilmez. Yani komşu dişlerin kesilmesi gerekmez. İmplant diş kök görevi görür ve doğal diş gibi rahatlıkla yemek yiyebilir, konuşabilir ve gülebilirsiniz.


İmplant tedavisi kimlere uygulanabilir?

İmplant tedavisi 18 yaş üzeri, çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireylere uygulanır. Tedaviden önce çene yapısının implanta uygun olup olmadığı çekilen röntgenlerle tespit edilir. Şeker hastalarında tedaviden önce hastalığın düzene girmiş olması gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda tedaviden önce ilaçlar kesilir. Kemik erimesi olanlar uygun tedavi aldıktan sonra implant tedavisi görebilirler.


İmplant tedavisi nasıl yapılır?

İmplant tedavisi hastaya hafif bir sedasyon verilerek yapılır. İşlemden önce detaylı muayene ve röntgen gereklidir. Çene kemiklerinin ve kalan dişlerin ölçüsü alınır. Dental implantların yerleştirilmesi için iki seçenek vardır. Tek aşamalı işlemde implant yerleştirildikten sonra geçici başlık takılır. İki aşamalı işlemde ise dental implant takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Protez başlıklar daha sonra takılır. Her iki durumda da geçici bir köprü yerleştirilir ve alt çene için 3 ay, üst çene için altı ay iyileşme süreci beklenir. Bazen dental implantların üzerine yeni yapılan dişler hemen takılabilir. Dental implantla hasta güvenle gülebilir ve yemek yiyebilir. Zirkonyum implantlar, titanyumdan yapılmış implantların direncini artırmak için yapılmış yeni kuşak implantlardır. Özellikle dar çene kemiğinde dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Titanyumdan dayanıklılık haricinde farkı yoktur. Zirkonyum aynı zamanda diş kaplamasında da kullanılmaktadır. Zirkonyum doğal dişe yakın beyazlıktadır ve ışığı yansıtır. Bu nedenle dayanıklılık yanında estetik açıdan da kullanışlıdır. Aşınma yapmaz ve ağızda metal tadı bırakmaz. Zamanla renk değişikliğı oluşmaz. Vücuda zararı yoktur.


İlk implant muayenesinde neler yapılır?

Her tedavide olduğu gibi tedavinin önceden düzgün bir şekilde planlaması tedavinin başarı ile sonuçlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bunun içinde tedavinin başlangıcında detaylı ve yeterli bir ön muayeneye ihtiyaç vardır. Konusunda uzman hekiminiz tarafından gerçekleştirilecek ilk klinik muayene teşhis, operasyon planı, ve tedaviye hazırlık aşamalarını içermektedir. Tedavi planlanırken olası riskler, tedavinin zorlukları ve hastanın tedavi sonrasındaki estetik durumu ilk muayenede karar verilmesi gereken başlıca konuları oluşturmaktadır. Klinik tedavide, ağız içi kontrolü, diş ve diş etlerinin durumu, çene ve çene kemiğinin yapısı, implant tedavisine başlanmadan önce yapılması gereken başka bir tedavi olup olmadığı, var olan dişlerde enfeksiyon, sallanma olup olmadığı ayrıca var ise ağız içi protezlerin durumu dikkatli şekilde incelenir. Ağız içi durumu hakkında hastaya bilgi verilir ve ağız içi hijyeninde görülen problemler ve ağız içi hijyeninin sağlanması için nelerin yapılması gerektiği hastaya anlaşılır şekilde izah edilir. İlk klinik muayenede, bu işlemlerin tamamlanmasını müteakip radyolojik muayeneye geçilir. Genel olarak panoramik fakat daha ileri inceleme gerektiğinde tomografi veya başka radyolojik muayeneler hastaya uygulanır. Buradaki asıl amaç hastanın çene kemiğinin yapısını anlayabilmek, implant uygulanacak bölgenin durumunu görmek olası riskleri değerlendirmek ve implant tedavisinde greftleme, sinüs lifting gibi ek operasyonların gerekip gerekmediğine karar vermektir. Endişelenmenize gerek yok, implantkolay.com tamda bu işlemi sizin için kolaylaştırmakta ve süreci sizin için takip etmektedir. Anlaşmalı merkezlerimizde çektireceğiniz panoramik filminiz kliniğe dahi gelmeden ağız içi durumunuz hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayacak ve klinik muayenede tedavinizi planlamamıza yardımcı olacaktır.


YORUMLAR

Bir yorum bırakın..